کدهاي جاوا اسکريپت
دانلود كتاب
دانلود نرم افزار
دانلود موزيك
دانلود عكس
دانلود کارتون
گوناگون
تجارت الكترونيك
مبلمان منزل
برترين و جديدترين ها
بازي جديد و آنلاين لردها

مبل هاي شيک را از توليدي دريافت کنيد و يا نمايندگي فروش بگيريد

 
 
 
 
دانستني‌های عطر و ادکلن

بسياري از مردم فکر مي کنند که براي باکلاس بودن بايد عطر و ادکلن هاي گرانقيمت بخرند چون مرغوب تر و خوش بوترند. اين فکر از جهاتي غلط است. هر کسي مي تواند با هزينه اي اندک عطر مناسب خود را بخرد که از آن راضي باشد. عطر يا ادکلن مرغوب و گرانقيمت هم خوب است اما وقتي با بدن شما سازگار نباشد، فايده اي ندارد. يکي از آشنايان عطر بسيار گرانقيمتي خريده بود که به شدت پز قيمتش را مي داد اما وقتي آن را به خودش مي زد بويي شبيه آب پياز داشت! پس اين واکنش پوست شماست که ملاک است نه جيب شما!مطلب زير که برگرفته از وبلاگ نقطه ته خط مي باشد داراي نکات مفيدي در اين زمينه مي باشد. مطمئنا ديدگاه شما نسبت به استفاده از عطر و ادکلن عوض خواهد شد. چرا گفتيم سازگاري با بدن شما؟ عبارت دقيق تر «سازگاري با پوست شما» است. باز هم بسياري از مردم طرز استفاده غلطي از ادکلن و عطرها دارند و آنها را به لباس خود مي زنند! نمي دانم شايد عطرهايي مخصوص لباس هم وجود داشته باشد ولي مساله اين است که عطر بايد روي پوست جواب بدهد. ما دکتر پوست نيستيم ولي به تجربه بيشتر دريافته ايم که پوست افراد با يکديگر متفاوت است. شايد بوي بدن افراد مانند خطوط سرانگشتان مخصوص همان فرد باشد. بنابراين هرعطري احتمال دارد روي پوست افراد مختلف، واکنش هاي شيميايي متفاوت و درنتيجه بازتاب مختلفي داشته باشد. اين دراصطلاح علمي يعني PH و ميزان اسيدي بودن يا قليايي بودن پوست افراد متفاوت است.

عطرها چه بويي دارند!؟

ما مجبوريم از همان معيار چشايي براي شناسايي نوع بوي عطر استفاده کنيم: «شيرين»، «تلخ»، «ترش». چند رده بندي ديگر مانند انواع رايحه گل ها يا ميوه ها يا حتي بوي چوب درختان و شکلات و توتون نيز وجود دارد ولي اين سه نوع رايحه به اضافه «سرد» و «گرم» ساده ترين معيارهاي ما براي شناسايي عطرها هستند. (شور!؟ عطر شور کجا بود؟) علاوه بر صفات «تند» و «ملايم» شايد بشود صفت هاي «سنگين» يا «سبک» را هم به کار برد. برخي از عطرها ترکيبي از اين سه رايحه به اضافه سردي و گرمي هستند مثلا: عطرهاي گرم و شيرين يا سرد و تلخ يا تند و شيرين با تندي و ملايمت هاي مختلف. چه فايده اي دارد شناسايي اين بوها!؟ چندين فايده دارد! اول اين که عطر را آگاهانه انتخاب مي کنيد و دوم اين که ذائقه بويايي خود و مکاني را که از آن عطر استفاده مي کنيد مي توانيد تعيين کنيد و حتي ذائقه دوستان و نزديکان تان را شناسايي کنيد و عطر مناسب به آنان هديه بدهيد و بعد اين که دوست تان را که بوي آب پياز مي دهد متوجه کنيد که پول به تنهايي خوشبويي نمي آورد!

- عطرهاي گرم و شيرين و تلخ = مناسب براي فصول سرد يا مناطق سردسير
- عطرهاي سرد و تلخ يا ترش = مناسب براي فصول گرم يا مناطق گرمسير و مجالس دوستانه
- عطرهاي تند از هر نوع = براي ميهماني ها و مجالس
نوع و فصل استفاده هم البته اول بستگي به ذائقه بويايي شما دارد.
- شيشه هاي عطر و ادکلن خود را پشت پنجره و جلوي نور آفتاب قرار ندهيد. مخصوصا اگر شيشه آنها شفاف و سفيد يا غيررنگي است.

عطر چيست و ادکلن کدام است؟

ميزان در شناسايي عطر 40 درصد است. همان طور که طلاي 18 تا 24 عيار يا نقره 80 تا 100 مرغوب تا خالص خوانده مي شود، معيار عطر نيز 40 درصد است يعني از عصاره (اسانس، جوهره) به دست آمده 40 درصد عطر خالص باشد ومابقي آن آب و الکل و ديگر افزودني ها که آن خالص ترين و گران ترين عصاره هاست. حالا معياربندي عطرها از همين ميزان غلظت شروع مي شود:

- 20 تا 40 درصد عطر مرغوب تا خالص يا Perfum
- اگر عطري بين 10 تا 20 درصد از اين مواد معطر را داشته باشد به آن مي گويند: عطر يا اودوپرفيوم perfume be Eau
- اگر بين 5 تا 10 درصد مواد معطر باشد به آن مي گويند: toilette be Eau ادوتوالت
- اگر 2 تا 4 درصد داشته باشد به آن مي گويند: cologne be Eau اودوکلن يا ادکلن

و اين بود فرق عطر با ادکلن که البته روي شيشه آنها با علامت OZ.FL نوشته شده که هر کدام در چه رده اي هستند و اين عدد هم هيچ ربطي به مرغوبيت و کيفيت يک ادکلن ندارد. ادکلن و اودوتوالت نيز فرق چنداني از نظر مصرف با هم ندارند و اينجا فقط يک طبقه بندي تجاري و نوع استفاده مورد نظر بوده است. به طور معمول ما به ادوتوالت هم ادکلن مي گوييم.

نکته هاي بودار

- به نام هاي معروف زياد توجه نکنيد. اگر چه ادکلن هاي معروف و محبوب بسيار خوبي پيدا مي شوند ولي چه بسا يک عطر يا ادکلن کمتر معروف از نظر تجاري، موجب رضايت شما شود. تقريبا در بازار ايران هم اينک به حدي نمونه هاي بدلي و تقلبي از مارک هاي معروف ساخته شده که تشخيص آن واقعا دشوار است. مگر اين که به فروشنده که بايد خود کارشناس باشد، کاملا اطمينان داشته باشيد که مثلا ادکلن محبوب شما به جاي فرانسه در يکي از کارگاه هاي زيرزميني دوبي يا پاکستان پر نشده باشد!

- مي توانيد طبق سليقه يا ذائقه بويايي خود انتخاب کنيد که چه نوع عطرهايي را مي پسنديد. آيا عطرهاي گياهي با منابع گل ها و درختان و صمغ درختان و دانه ها و ميوه ها را دوست داريد يا عطرهايي با منابع حيواني نظير مشک که از آهو گرفته مي شود يا عنبر که از نهنگ عنبر به دست مي آيد يا منابع و فرآورده هاي آلي و نفتي. به کلمات و نوع رايحه اي که معمولا روي جعبه يا شيشه ها نوشته مي شود بيش از زيبايي و ظاهر شيشه توجه کنيد.

- وقتي به عطرفروشي رفتيد هر بار بيش از دو سه نوع عطر را امتحان نکنيد چون بعد از چند دقيقه شامه شما از تشخيص ميزان احساس تان نسبت به عطرهاي آخري عاجز مي شود. تازه سگرمه هاي عطرفروش را که جعبه سي چهل عطر و ادکلن را براي شما بازکرده و روي پيشخوان گذاشته را نمي بينيد!؟

- يک نکته جالب که براساس تجربه شخصي به دست آمده و شايد به طور کامل صدق نکند اما در بسياري موارد اين طور به نظر رسيده اين است که افراد مايل به چاقي يا چاق يا افرادي که غذاهاي گرم و شيرين و يا بستني و شيريني جات را دوست دارند به عطرهاي شيرين و افراد لاغر يا کساني که به غذاها و خوراکي هاي تند و شور و ترشي جات علاقه دارند به عطرهاي سرد و تلخ بيشتر تمايل دارند. شايد به ارتباط بويايي و چشايي و نزديکي اين دو برمي گردد.

- عطر بايد روي پوست جواب بدهد اما دقيقا کجا؟ چند نقطه از بدن هست که داراي نبض است. مانند پشت گوش ها در قسمت زير آن و کناره هاي بيني و مچ دست و مچ پا. گردن هم هست ولي سعي کنيد به گردن نزنيد چون پوست گردن مقداري حساس است. همان کناره هاي بيني و پشت گوش و نبض مچ دست از همه مناسب تر است. ضربان نبض باعث مي شود که رايحه عطر بيشتر در هوا پخش شود. اگر به فاصله ساعد و بازو يعني ميان آرنج و يا پشت زانوي پا و کنار قوزک پا نيز دقت کنيد آنجا نيز يک نبض هست و مناسب زدن عطر. اگر پوست شما خشک است مي توانيد قبلا از کرم يا لوسيون استفاده کنيد تا ماندگاري عطر بيشتر شود.

- يک قلق يا تجربه جالب اين است که لازم نيست حتما با عطر دوش بگيريد. اگر مي خواهيد ميزان پايداري عطرتان بيشتر باشد، بعد از اين که مقداري به پوست تان زديد، کمي منتظر بمانيد تا خشک شود و جذب پوست شود و بعد يکي دوبار ديگر به همين ترتيب انگار که بخواهيد چند لايه روي هم بکشيد اين کار را تکرار کنيد. اين طور مواد معطر بيشتر جذب پوست مي شود. در حقيقت الکلي که به عطر اضافه مي شود عطر را با خود متصاعد کرده و موجب پخش شدن آن در فضا مي شود.

- در گرما يا تابستان از عطرهاي سرد و به ميزان بيشتر استفاده کنيد. الکل موجود در ادکلن هاي مختلف در گرما سريع تر تبخير مي شود. همچنين احساس خنکي و سردي عطر نيز براي ديگران خوشايند است.

- سعي کنيد اسپري و ادکلن ها تا حد امکان به موي سر شما نپاشد. آن طور که مي گويند و احتمالا درست باشد برخي ترکيبات موجود در آن ممکن است باعث سفيدي زودرس موي سر شما شود.

- يک توصيه شخصي که اگر دوست داشتيد جدي بگيريد اين است که هميشه سعي کنيد يک يا حداکثر دو نوع عطر يا ادکلن مخصوص به خود داشته باشيد. وقتي احساس کرديد آن يک يا دو نوع عطر به شما سازگار بودند و خودتان و ديگران از آن راضي بوديد، سعي کنيد آن عطرها را به عنوان «شاخصه» يا معرف و يکي از نشانه هاي شناسايي خود حفظ کنيد و تنها از آن استفاده کنيد. اين پرستيژ خاصي به شما مي دهد و ضمن آن استفاده گوناگون از عطر و ادکلن هاي مختلف زياد خوشايند نيست و حتي شايد برخي از آنها با پوست شما سازگار نباشد.

- از همان ادکلني که هميشه استفاده مي کنيد اسانس يا عطر آن يا اشانتيون هاي آن را بگيريد و هميشه در سفر يا جاهاي مختلفي که رفتيد همراه خود داشته باشيد. اصلا مي توانيد تست ادکلن هاي مختلف روي پوست تان را به جاي خريد شيشه هاي بزرگ از همين اشانتيون هاي کوچک و ارزان قيمت شروع کنيد و لازم نيست شيشه بزرگ 100 سي سي و گرانقيمت يا يک خمره يا يک بشکه بزرگ بگيريد که بعدا متوجه شويد به درد نمي خورد!

- چطور و از کجا بفهميم عطري که استفاده کرديم خوب است؟ خب از دوستان و نزديکان بپرسيد! ولي اين نکته را داشته باشيد که معمولا اگر عطري نزد ديگران خوشايند باشد خودبخود نزديکان يا دوستان از شما خواهند پرسيد: اين ادکلن يا عطر شما چيه؟ احساس خوشايند آنها را در نظر داشته باشيد. معمولا بيشتر افراد عطرهاي ملايم را مي پسندند تا عطرهاي تند.
يادتان باشد که شما «عطر را به خاطر ديگران مي زنيد» چون بعد از چند دقيقه شما به خاطر عادت به آن ديگر بويي نمي شنويد. پس عطر براي ايجاد احساس بهتر از شما در نظر ديگران است. در هر شغل و سمتي که هستيد عطر را فراموش نکنيد. دوستي دارم که کارگر يک کارخانه است بعد از اتمام کار هميشه به خودش ادکلن مي زند بعد وارد جمع مي شود. واقعا آدم باکلاس و فهميده اي است. برعکس او آشناي ديگري دارم که کلاس مي گذارد اما ترجيح مي دهم يک راکون به من نزديک شود تا او! بيشتر افراد تقريبا روي يک چيز نقطه اشتراک دارند و آن اين که براي بوي خوش احترام قائلند.
 
 
منبع : پارس نايس
www.parsnice18.com
 

 

 

 

 

 

     
Copyright (C) 2007-2014 parsnice18.com All rights reserved
کليه حقوق سايت پارس نايس متعلق به شرکت { پارس نايس انيميشن } مي باشد . طبق قوانين کپي رايت هرگونه نسخه برداري و کپي از مطالب و مقالات سايت ممنوع مي باشد